Fitoterapia to nie tylko leczenie ziołami. W rzeczywistości fitoterapia to holistyczne podejście do naszych nawyków żywieniowych, korzystanie z leczniczej mocy jedzenia, w odpowiednich połączeniach. Fitoterapia traktuje każdego indywidualnie. Jeśli czujesz, że przyszedł czas aby ciało naprawdę wyzdrowiało i już wiesz, że należy wziąć odpowiedzialność za swoje wybory to witam Cię w Radostanie!

Mało kto słyszał o fitoterapii. Kiedy mówię czym się zajmuję, zazwyczaj słyszę „a co to takiego?”. Leczenie ziołami zazwyczaj kojarzy się z zielarstwem, jednak fitoterapia znacznie poszerza temat uzdrawiania. Dzięki wykorzystaniu wielu różnych środków i indywidualnemu podejściu do każdego człowieka można idealnie dopasować ścieżkę leczenia, a tak naprawdę nowego stylu życia.

Czym jest FITOTERAPIA? 

To dział medycyny i farmakologii, zajmujący się stosowaniem w profilaktyce i terapii chorób leków ziołowych. Wytwarzane są z naturalnych bądź przetworzonych surowców, uzyskiwanych z roślin leczniczych*. Niesłusznie nazwaną alternatywną, fitoterapię lepiej postrzegać jako część medycyny komplementarnej. Wykorzystuje ona wszystkie dostępne środki leczenia w celu polepszenia stanu zdrowia. Fitoterapia to nie tylko leczenie ziołami. Jestem zwolennikiem patrzenia na ciało jako wielowymiarową całość, w której nie wystarczy leczyć tylko jednej części. Stan psychiczny i fizyczny są ze sobą ściśle połączone. Przenikają się, wpływają na siebie i czerpią z siebie nawzajem. Powracanie do zdrowia to piękna, choć wymagająca podróż wgłąb swojego wnętrza. Czasem trudno jest wykonać pierwszy krok bez wsparcia, dlatego dobrze skorzystać, gdy się ono pojawia. 

Zapytasz czy fitoterapia jest dla wszystkich, a ja odpowiem, że nie

Jeśli pragniesz szybkich efektów i nie chcesz nic zmienić w obecnym życiu, które Ci najwidoczniej nie służy to lepiej nie zawracać sobie nią głowy. Jeśli natomiast jesteś gotowa/y na zmiany, wiesz, że potrafisz odwrócić każdy lekarski wyrok, tylko potrzebujesz na tej drodze wsparcia to zapraszam Cię serdecznie. 

Nie ma nieuleczalnie chorych. Poznałem siłę nadziei i destrukcyjną moc rozpaczy. Zalecam trwanie przy nadziei, nigdy bowiem nie wiadomo, w której chwili i skąd może przyjść ocalenie.

Julian aleksandrowicz (1908-1988)
zbieranie ziół

Dawno temu, na jednej z okolicznych łąk, znalazłam roślinę, która odurzyła mnie swoim zapachem. Był to zniewalający aromat anyżu, a z łodygi kapał słodki sok. Jeszcze nie wiedziałam, że spotkanie z Marchewnikiem anyżowym rozpocznie długą zielarską wędrówkę. To ona rozbudziła we mnie nieodpartą chęć poznania wszystkiego, co rośnie dziko i można wykorzystać w leczeniu lub kuchni. 

Nie upłynęło dużo czasu, a domowe tworzenie ziołowych nalewek, maceratów i mieszanek postanowiłam wzbogacić o specjalistyczną wiedzę z zakresu nowoczesnego zielarstwa i fitoterapii. W tym celu ukończyłam kurs zawodowy na Instytucie Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych w Warszawie, co pozwoliło mi na znaczne poszerzenie perspektywy w kontekście terapeutycznej roli ziół i szybko postępujących badań w tym zakresie. Osobista pasja, którą rozwijam od kilkunastu lat, a mianowicie studiowanie i doświadczanie wpływu odżywiania na kondycję psychofizyczną bardzo przydały mi się na zielarskiej ścieżce. 

Marchewnik anyżowy (Myrrhis odorata)

Odpowiednio przyrządzone mieszanki ziołowe i ich systematyczna i dobrze przemyślana podaż to ogromne wsparcie w leczeniu jak i profilaktyce wszelkich chorób i dolegliwości. Natomiast nieodpowiednie spożywanie grozi znikomym wpływem na proces leczenia. Może również sprzyjać pojawianiu się nieprzyjemnych i groźnych dla zdrowia interakcji z żywnością lub lekami.

Aby tego uniknąć niezbędna jest wiedza z zakresu m.in.: farmakognozji, anatomii, dietetyki, farmakokinetyki, fitoterapii, czy psychosomatyki. Pozwala to na szerszy ogląd sytuacji i dopasowanie terapii do osobistych warunków osoby pragnącej wspomóc się tego typu leczeniem. 

Jestem przekonana, że niezwykła i potężna moc natury potrafi zdziałać cuda. Jeśli z jakiegoś powodu pragniesz wprowadzić zioła do swojej diety, czy to ze względu na utratę nadziei w leczeniu konwencjonalnym, czy poprawę swej wydolności, zapraszam Cię na konsultację, na której będę mogła poprowadzić Cię na tej budującej dobre nawyki ścieżkę. 

Jak mnie znaleźć?

Jestem dostępna pod adresem: kontakt@radostan.pl lub pod nr telefonu +48 535 363 988. Mieszkam w Cieplicach, ale w dzisiejszych czasach możliwa jest konsultacja w wersji online, więc miejsce nie jest żadnym ograniczeniem. 

W skład pierwszej konsultacji wchodzą:

  • Ankieta wprowadzająca
  • Wizyta online lub na miejscu w Cieplicach
  • Przygotowanie odpowiedniej strategii leczniczej z uwzględnieniem zaleceń dietetycznych i ziołowych
  • Wsparcie w rozumieniu mechanizmów działania

Inwestycja w siebie: pierwsza konsultacja – 120PLN, każda następna 80PLN.


*Matławska I., Od tradycyjnego ziołolecznictwa do racjonalnej fitoterapii, Postępy Fitoterapii 1/2020, s. 55-57