Radostan >Blog >BLOG: Białoporek brzozowy idealny na jesień!

BLOG: Białoporek brzozowy idealny na jesień!

Od dwóch tygodni testuję na sobie tego ciekawego osobnika. Próbowałam go już jeść na różne sposoby, suszyć, macerować, gotować, czyli robić odwar. Piptoporus betulinis, bo o nim mowa to wspaniały, immunostymulujący surowiec na nadchodzące jesienne tygodnie!

Białoporka można jeść, ale jego smak – hmmm jest wymagający :). Najlepiej wychodzi jeszcze wersja wygotowana, gdyż traci swój gorzki posmak. Jednak nie ma sensu się męczyć jeśli nie smakuje, bo po przewertowaniu badań naukowych na temat właściwości tego grzyba we wszystkich jednogłośnie stwierdzono, że jego moc ma wymiar leczniczy, a nie odżywczy. To znaczy, że odwar z białoporka będzie miał większy sens niż jedzenie go (z wykrzywionymi ustami… Na pewno znajdą się Ci, którym ta gorycz zupełnie nie przeszkadza, ale podkreślam, że nie robimy nic na siłę! Nasze ciało wie lepiej, co mu trzeba. Przyjrzyjmy się jak działa Białoporek brzozowy.

Co do herbatki grzybowej to jedną rzecz należałoby uściślić. Dla mnie herbatka oznacza zalanie surowca gorącą wodą/wrzątkiem czyli zrobienie NAPARU, a gotowanie czegokolwiek to już ODWAR. Często spotykam się z określeniem robienia herbatki z Białoporka. Można mylnie zrozumieć, że wystarczy grzybka zalać wrzątkiem. Ano nie. Budowa grzybów jest chitynowa (ewolucyjnie grzybom bliżej do zwierząt), a beta-glukany, słynne prozdrowotne polisacharydy, znajdują się w ich ścianach. Żeby je uwolnić, należy te ściany rozerwać. Rozrywanie następuje pod wpływem gotowania. To wymaga czasu. Co najmniej 15 minut, niektóre źródła podają nawet 45 min. To długo? Trochę tak, ale przestudiujmy dlaczego warto i jak działa Białoporek brzozowy:

  • Odwar z Białoporka aktywizuje mechanizmy obronne organizmu, szczególnie gdy doda się do niego na koniec dziką różę lub jakiekolwiek inne źródło witaminy C – następuje wówczas synergia.
  • Piptoporus zawdzięcza swoją nazwę piptaminie – naturalnemu antybiotykowi, który działa antyseptycznie. (Z powodzeniem można go używać przy odkażaniu ran w warunkach polowych – robimy plasterek z grzybka). Piptamina wraz ze związkami triterpenowymi odpowiada również za działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne (na bakterie Gram+ i grzyby drożdżoidalne. A są to m.in: gronkowiec złocisty, Escherichia coli, Candida albicans, Bacillus subtilis, Enterococcus feacalis, Bacterium racemosum, Pseudomonas equi, Mycobacterium smegmatis i inne. Zachęcam bardziej ciekawskich do przeczytania pracy naukowej o Białoporku w Postępach Fitoterapii, nr 2/2015 http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/08/pf_2015_089-095.pdf)
  • Kwas poliporenowy A (związek triterpenowy) wykazuje stosunkowo silne działanie przeciwzapalne. (RZS, bóle głowy, zębów, mięśniowe, kostno-stawowe, nerwobóle, łagodzi skutki boreliozy, wykazuje działanie ochronne przed kleszczowym zapaleniem mózgu)
  • Dzięki pracom badawczym, w białoporku odkryto również kokotajl związków przeciwutleniających, takich jak: fenole, flawonoidy, tokoferole, kwas askorbinowy, β-karoten czy likopen. W związku z tym, wspaniale sprawdzi się w profilaktyce chorób wywołanych stresem oksydacyjnym (choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, miażdżyca, udar mózgu lub zawał serca, zaburzenia wzroku, a także choroba wieńcowa)
  • Białoporek wzmaga trawienie, przy tym działa przeciwpasożytniczo (owsiki, włosogłówka) oraz przynosi wiele korzyści zdrowotnych przy stanach zapalnych żołądka.
  • Aktywność przeciwnowotworową zaobserwowano wobec ludzkich komórek raka płuc (A549), gruczolaka okrężnicy (HT-29), komórek raka tarczycy (FTC238), neuroblastomy (SK-N-AS), komórek raka piersi (T47D), komórek raka krtani (Hep-2) i komórek raka szyjki macicy (HeLa)
  • Kuba Babicki podkreśla wpływ białoporka na samopoczucie, lepszą wydolność organizmu i, co ciekawe, zwiększoną klarowność i głębię snów (https://www.naturoterapiawpraktyce.pl/artykul/antynowotworowe-i-onkostatyczne-wlasciwosci-wybranych-grzybow)

Grzybka najlepiej wysuszyć i sproszkować. 2 łyżki zalewamy 2 szklankami wody i zostawiamy na noc. Rano doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy na wolnym ogniu co najmniej 15 minut. Zażywać 3 x dziennie, najlepiej przed posiłkami z dodatkiem owoców dzikiej róży (jest jej teraz pełno!).

Ja piję odwary wzmocnione imbirem. Robię na nich owsianki albo dodaję do zup. Świetnie sprawdzi się ten sposób, tym bardziej jeśli już wiemy jak działa Białoporek brzozowy.

Taką kurację białoporkiem nie należy stosować dłużej niż 3 miesiące. Grupa przeciwwskazana do stosowania to: kobiety w ciąży i karmiące, osoby po operacjach jamy brzusznej czy dzieci poniżej 12 roku życia.

Zobacz inne artykuły o leczniczych roślinach —> tu.

Aktualności